KONCERT PRZY TĘŻNI VIVA FLAMENCO

VIVA FLAMENCO –  „LOS PAYOS”

Miejsce: Park im. Tadeusza Kościuszki – scena przy Tężni

Wstęp wolny

Grupa „LOS PAYOS” obecna jest na scenie muzycznej od wielu lat, reprezentuje Polskę na zagranicznych festiwalach flamenco m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Czechach, na Słowacji. Zespół prezentuje muzykę opartą o najznakomitsze współczesne wzorce tej sztuki.  Jest jedyną polską grupą współpracującą na stałe z autentycznymi cantaores (śpiewacy flamenco) z Andaluzji. Liderzy zespołu Jako pierwsi i jedyni w historii Polacy wystąpili na jednym z największych festiwali flamenco w Hiszpanii (lipiec 2006 – Jimena de la Frontera).

„LOS PAYOS ” wystąpi w składzie:

Arturo „El Polaco”– gitara, kahon,

Marta Robles – taniec flamenco

Rubin de la Ana – gitara, śpiew.

ARTURO MUSZYŃSKI „EL POLACO” (gitara flamenco, kompozycje, aranżacje, kierownictwo artystyczne)

ARTURO „EL POLACO” wybitny instrumentalista i specjalista w dziedzinie rytmu, żywa encyklopedia wiedzy o flamenco. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym gitarzystą flamenco z Polski, który został zaproszony wraz ze swoją grupą do kolebki flamenco – Andaluzji (Festival  Jimena de la Frotera, lipiec 2006). Podczas długotrwałych pobytów w Sewilli, Madrycie czy Granadzie uczył się u najlepszych mistrzów gitary jak Antón Jiménez, Paco Fernández, Canito czy Paco Javier Jimeno, akompaniował znakomitym tancerzom ( m.in.: Farruquito, Andrés Marín, El Torombo, Adela Campallo, La Farruca, Alicia Marquez itd.) podczas warsztatów prowadzonych w różnych częściach świata. Ma na swoim koncie liczne występy (tournees po  Meksyku, Niemczech, Holandii, Hiszpanii.W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Ma na swoim koncie współpracę  m.in. z Korą Jackowską uczestnicząc w projekcie „Kora Ola Ola!”, z grupą Maanam, Antoniną Krzysztoń, Jose Torresem jak również tournees po Europie z wybitnym wiolonczelistą klasycznym Ramonem Jaffe. Kierownik artystyczny międzynarodowych projektów Arte Flamenco oraz Peña Flamenca TRIANA zrzeszającego czołowych hiszpańskich artystów tego gatunku. Współtwórca i pedagog największej w kraju Szkoły Tańca Flamenco „Triana”.

MARTA DĘBSKA (MARTA ROBLES) – tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Flamenco zajmuje się od 1991 roku. Uczennica najznakomitszych tancerzy flamenco, takich jak El Torombo, Alicia Marquez, Adela Campallo, Manolo Marin czy Andres Marin. O jej wybitnych uzdolnieniach i świetnym warsztacie świadczy udział w licznych prestiżowych projektach, takich jak: koncert Gipsy Kings (TVP1999), tournee po Francji i Szwajcarii z zespołem Antonio Perujo (2002), ogólnopolskie tournee u boku tancerza Eduardo Clavijo (2002), koncert z grupą Juana Carmony (2004). Zagrała niezapomnianą rolę tancerki filmie Dariusza Gajewskiego „Warszawa”. U boku swojego mistrza El Torombo występowała w spektaklach prezentowanych na festiwalach w Berlinie i Dusseldorfie. W lipcu 2006 r. została zaproszona jako jedna z nielicznych tancerek nie-Hiszpanek do solowego występu podczas festiwalu flamenco w Jimena de la Frotera w Andaluzji. Od 2004 r. prowadzi własną Szkołę Tańca Flamenco TRIANA.

RUBÍN DE LA ANA (Hiszpania) – pochodzi z Jerez de la Frontera, miasta położonego w południowej części Andaluzji, uznawanego  za kolebkę muzyki flamenco. Panuje przekonanie, że artyści pochodzący stamtąd potrafią jak nikt inny odczuwać i przekazywać w swej muzyce radość (style por fiesta ) jak i smutek i ból egzystencji (style jondo – poważne, głębokie). Rubin de la Ana wychował się w rodzinie, w której flamenco i wspólne muzykowanie było obecne na co dzień. Wcześnie zdecydował się na profesjonalna karierę artystyczną. Dziś jest wykonawcą z olbrzymim doświadczeniem, posiadającym na swym koncie występy u boku takich sław jak Manolete czy Pepe de Lucía.