XXI Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i grajmy Mu…”

Każdego roku, w styczniu Miejski Ośrodek Kultury ,,Kamyk” rozbrzmiewa kolędami, pastorałkami, pieśniami bożonarodzeniowymi. Niezmiennie bowiem od 21 lat odbywa się tu Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek, nad którym Patronat Honorowy sprawuje Prezydent Miasta Pruszkowa oraz Proboszcz Parafii p.w. Św. Kazimierza w Pruszkowie.

Piękna, polska tradycja – skarbnica naszych wartości i uczuć nie tylko religijnych, ale też tych najbardziej intymnych, związanych ze wspomnieniami z dzieciństwa – Wigilii, choinki, pasterki i nieodłącznego od nich śpiewania kolęd, pięknie wpisuje się w kalendarz zdarzeń kulturalnych ,,Kamyka”. Co roku jesteśmy zaskakiwani poziomem wykonań, ale też i świeżością, z jaką interpretowane są tradycyjne kolędy i pastorałki. Za serce ujmują także nowe kompozycje pokazujące, że cud sprzed dwóch tysięcy lat z Betlejem wciąż inspiruje i daje wiele radości twórcom i wykonawcom.

Tegoroczna XXI edycja Przeglądu zapisała się w sposób szczególny. Świadczy o tym przede wszystkim wysoki poziom i ogromna różnorodność wykonywanych utworów. Zgłoszenia przesyłane były z całej Polski drogą internetową za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Poniżej prezentujemy listę wybranych przez Jury laureatów, a na Wielki Koncert Finałowy zapraszamy już na początku stycznia.

Każdego roku spotkaniom z kolędą, towarzyszy niezwykła atmosfera, którą trudno oddać słowami – aby to zrozumieć trzeba posłuchać i pośpiewać razem z nami.

Zapraszamy!

Skład Jury:

Ewa Sowa – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”

Edyta Ciechomska – Absolwentka wydziału Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Jeszcze jako studentka śpiewała na scenach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. Jest Laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Śpiewała na wielu światowych scenach m.in. w USA, Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Czechach. Jej repertuar jest bardzo zróżnicowany.

Danuta Kłudczyńska – Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wieloletnia solistka Państwowego Zespołu Ludowego „Mazowsze”, z którym koncertowała w kraju, w Europie i na całym świecie. Doświadczony pedagog. Jej aranżacje i fortepianowe koncerty na długo zapadają w pamięć.

Iwona Tober – śpiewająca sopranem wychowanka zespołu „Mazowsze”,
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. W ramach współpracy ze „Stołeczną Estradą”, artystka wzięła udział w wielu zagranicznych koncertach w Słowenii (Ljubljana), na Ukrainie (Kijev), w Szwecji (Karlshamn, Visby), USA (Santa Monica, Chicago), Kanadzie (Toronto) i Chinach (Shenzen, Pekin). Artystka współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi. Repertuar sopranistki obejmuje arie i partie operowe, operetkowe i musicalowe, jak również popularne piosenki.