Zima w Mieście „Wielka gra czyli w labiryncie wyobraźni”

regulamin warsztatów „Wielka Gra”

Terminy:  13, 15, 17.02.2023, poniedziałek-środa-piątek, godz. 10.00-13.15

20, 22, 24.02.2023, poniedziałek-środa-piątek, godz. 10.00-13.15

Uczestnicy:   Dzieci w wieku 6-10 lat – trzy grupy po 15 osób (łącznie 45 dzieci).

 Udział bezpłatny.
Każda grupa ma dwa warsztaty jednego dnia. Uwzględniona jest 15 minutowa przerwa na drugie śniadanie.

Plan zajęć poszczególnych grup:

Tydzień I – Grupa 1Grupa 2Grupa 3

Tydzień II – Grupa 1Grupa 2Grupa 3

Inspiracją tytułu „Zimy w mieście” jest książka Aleksandra Kamińskiego czyli patrona „Kamyka” pt. „Wielka gra” w 120. rocznicę urodzin autora.
Czym będzie nasza zimowa wielka gra? I dlaczego pojawia się określenie „w labiryncie wyobraźni”? Aleksander Kamiński, który jest patronem naszego Miejskiego Ośrodka Kultury napisał kilka książek – między innymi „Wielką grę”. Podczas „Zimy w mieście” porozmawiamy o Kamińskim czyli „Kamyku”, spróbujemy odszukać w otaczającym nas świecie wartości, o których pisał i zgodnie z którymi żył. Zastanowimy się, czy są nam bliskie. Dlaczego czujemy się dobrze dając innym coś od siebie? Czym jest przyjaźń? Pojawią się też trudne terminy jak mały sabotaż, konspiracja, szyfrowanie. Brzmi poważnie, ale ponieważ jesteśmy w miejscu kultury, to wszystkie te rzeczy będą miały element artystyczny. Będziemy przemierzać labirynt wyobraźni podążając ścieżką muzyczną, teatralną, plastyczną i twórczą.
Spróbujemy zaprzyjaźnić się z postacią Aleksandra Kamińskiego, który miał wiele pseudonimów, ale najbardziej utrwalił się „Kamyk” – tak mówili do niego przyjaciele. Kim był? Dowiecie się podczas naszych spotkań.

Co przygotowaliśmy dla Was w programie?
Plastycznie i filmowo
Wykorzystując różne materiały plastyczne stworzymy opowieść o świecie, w którym żył Aleksander Kamiński. Zaprojektujemy i własnoręcznie wykonamy poszczególne sceny, które następnie staną się kadrami filmowymi. Będziecie mogli spróbować swoich sił jako scenarzyści, reżyserzy, montażyści, a wcześniej jako rysownicy, projektanci, scenografowie.
Plastycznie
Świat, o który walczyło pokolenie Aleksandra Kamińskiego może istnieć dzięki determinacji i woli walki o wolność. Tylko w wolnym kraju możemy uczyć się, bawić i spędzać czas tak, jak mamy ochotę. Na naszych warsztatach wspólnie stworzymy miasto, o jakim marzyli „Kamyk”, „Rudy”, „Zośka” i ich przyjaciele. Wspólnie zaprojektujemy różne budynki, skwery, place zabaw i zaaranżujemy przestrzeń miejską, w której zamieszkają szczęśliwi ludzie. Kolorowa plastelina, bibuła, tektura poddadzą się naszym zręcznym palcom i wyczarujemy z nich kolorowy świat.
Muzycznie
Muzyka towarzyszy człowiekowi w radosnych i smutnych chwilach, podnosi na duchu i zbliża ludzi. Podczas warsztatów porozmawiamy o Aleksandrze Kamińskim i jego działalności harcerskiej. Nauczymy się piosenki harcerskiej i wspólnie ją zaśpiewamy. Poznacie zabawę muzyczno-ruchową „w konspirację” oraz słowno-muzyczną „podaj dalej” i „nie jesteś sam”. Podejmiemy próbę szyfrowania krótkiego tekstu i naukę alfabetu Morse’a. Będzie trochę wiedzy i sporo zabawy. Dowiecie się, czym są zakazane piosenki i nauczymy się jednej z nich.
Instrumentalnie i wokalnie
Inspiracją tematów, którymi się zajmiemy są cytaty zaczerpnięte z twórczości Aleksandra Kamińskiego. Pojawią się piosenki o szacunku do drugiego człowieka, o pomaganiu ludziom, o odwadze. Stworzymy zespół, w którym podzielimy się rolami – będziemy wokalistami i muzykami. Poznamy instrumenty muzyczne i ich możliwości, nauczymy się tekstów i będziemy śpiewać starając się włożyć w to jak najwięcej serca i zaangażowania. Spróbujemy wczuć się w klimat Piosenek Mądrych Dzieci, które są doskonałym przewodnikiem po wartościach i cechach takich jak przyjaźń i odwaga, honor i pomaganie innym, patriotyzm i szacunek. Ważne jest, by być otwartym na świat i drugiego człowieka, czerpać radość z bycia razem.
„Szanowny słuchaczu
możesz mi uwierzyć,
ludziom się po prostu
szacunek należy”
Ten fragment piosenki i wiele innych zabrzmią podczas naszych ferii – będziemy śpiewać, grać i dobrze się bawić.

Konkursowo-quizowo
Wielki Teleturniej Szkoły Przetrwania. Trzy zespoły zetrą się w intelektualnym boju konkurując w kalamburach, zagadkach audiowizualnych oraz quizach dotyczących świata polskiej przyrody. Wszystko w duchu skautowskich wartości, z ułańską fantazją, przebojowymi dżinglami i masą dobrego humoru.
Teatralnie
Wybierzemy się labiryntem wyobraźni w dawne czasy opisane w „Śpiących rycerzach” czy „Złotej kaczce” i „Grocie króla Łokietka”. Odnajdziemy w nich nagrodzoną mądrość, odwagę, uczciwość. Będziemy bawić się w kalambury pamiętając o przesłaniu, że „nie ma szczęścia dla człowieka, jeżeli się nim z drugim podzielić nie może”.
Poznamy warsztat aktora i wcielimy się w role bohaterów „Kwiatu paproci” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Przygotujemy inscenizację baśni do pomocy biorąc kukiełki.
Wyruszymy również w świat przygody z dzielnymi rycerzami. Poznamy dzieje, zwyczaje, herby, kodeks rycerski i opowieści o turniejach. Przygotujemy inscenizację pasowania giermka na rycerza – będzie nim osoba, która się wykaże największą sprawnością, uczynnością i wiedzą.

Pełni dobrej energii i głodni przygód ruszamy do labiryntu zdobywać nowe doświadczenia!