PILATODANCE PUTW

Prowadzę zajęcia metodą PILATES włączając w to wiele moich autorskich ćwiczeń. Są one tak ułożone żeby przyniosły jak najwięcej korzyści seniorom.

Pilates to taki rodzaj ćwiczeń, które celem jest połączenie elementów jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. To ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, które aktywizują do działań wszystkie mięśnie. Pracują także te głębokie, o których często zapominamy. PILATES skutecznie modeluje sylwetkę, wzmacnia kręgosłup, mięśnie stabilizujące i poprawia równowagę. Mocno wzmacnia mięśnie brzucha. PILATES poprawia koncentrację, zwiększa wytrzymałość, poprawia krążenie krwi (przez co wyrównuje ciśnienie), likwiduje bóle kręgosłupa, zmniejsza tkankę tłuszczowa oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Zajęcia rozpoczynamy od rozgrzewki na stojąco. Trwa ona ok. 10-15 min. Staramy się rozruszać jak najwiecej stawów. Ćwiczymy równowagę (np. stanie na jednej nodze gdy druga wykonuje ruchy), koordynację półkul mózgowych (np. jedna ręka kręci kółka, a druga chodzi w linii prostej) itp. Podczas rozgrzewki pracujemy rownież z taśmą rehabilitacyjną, gdzie mocno pracuje triceps.

Następnie kładziemy się na macie na plecach i wykonujemy ćwiczenia na mięśnie brzucha, nóg, rąk i ramion. W międzyczasie robimy przerwę, oddychamy i pijemy wodę.

W leżeniu na prawym i lewym boku ćwiczymy mięśnie odwodziciela i przywodziciela. Wzmacniamy barki i mięśnie skośne brzucha.

Kładziemy się na brzuchu. Ćwiczymy mięśnie przy kręgosłupie szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Zapobiegamy dyskopatii m.in. poprzez wznosy rąk i nóg.

Wykonujemy także ćwiczenia urologiczno-ginekologiczne czyli na głębokie mięśnie dna miednicy. Jak wiemy z wielkim te mięśnie opadają, a poprzez odpowiednie ćwiczenia możemy temu zapobiec. Następnie przechodzimy do klęku podpartego, wzmacniamy mięśnie brzucha, rozluźniamy odcinek lędźwiowy kręgosłupa i ćwiczymy mięsień pośladkowy. Zaczynamy się trochę rozciągać.

Na zakończenie ćwiczeń robimy tzw. mobility, tj. rozciąganie mięśni i ścięgien. Staramy się rozciągnąć jak największa cześć ciała na siedząco i stojąco. Luźnymi i swobodnymi ruchami ciała kończymy zajęcia.

Wiek uczestników: Dorośli studenci PUTW.

 

————————————————
Instruktor: Maja Niderla

Jestem z wykształcenia fizykoterapeutką. Przez wiele lat prowadziłam swój gabinet masażu z fizykoterapią w Warszawie. Od 10 lat mieszkam w Pruszkowie i na terenie miasta i okolic prowadzę gimnastykę. Prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego wieku w Ożarowie Maz. Ursusie i w Kamyku, również w ramach budżetu obywatelskiego na terenie Pruszkowa. Przez parę lat prowadziłam zajęcia w świetlicach wiejskich na terenie gminy Michałowice.

————————————————
Godziny zajęć:

  • Poniedziałek – 13:00-14:00 (gr. I)
  • Wtorek – 09:30-10:30 (gr. II); 10:45-11:45 (gr. III)
  • Środa – 13:00-14:00 (gr. I)
  • Czwartek – 09:30-10:30 (gr. II)
  • Piątek – 10:00-11:00 (gr. III)