Koncert „Ukraino, nie jesteś sama!” „Україно, ти не одна!”

Koncert „Ukraino nie jesteś sama” to wyraz wsparcia i solidarności z całym narodem ukraińskim,
a jednocześnie muzyczna dedykacja dla mieszkańców naszego miasta. Muzyka jest niezwykłą przestrzenią oraz uniwersalnym „językiem”, dzięki którym Prezydent Miasta oraz Artyści pragnęli podziękować mieszkańcom Pruszkowa za gościnność i ogromne serce okazane uchodźcom z Ukrainy.
W niedzielę na scenie wystąpili muzycy i soliści, których śmiało można nazwać Ambasadorami Kultury Ukraińskiej, bo dzięki nim usłyszeliśmy i poznaliśmy to, co najpiękniejsze w naszych wspólnych, muzycznych tradycjach. Ukraina zajmuje I miejsce na świecie pod względem ilości utworów muzycznych – jest ich 15,5 tysiąca! Muzyka to jeden z fundamentów ukraińskiej kultury. Całość koncertu poprowadziła Natalia Kovalenko, która nie tylko wprowadziła widzów w nostalgiczny świat kultury, historii i muzycznych wpływów, ale jako wybitna sopranistka o pięknej barwie głosu i wielkiej wrażliwości, wystąpiła solo oraz w duecie z charyzmatycznym śpiewakiem operowym Aleksandrem Czajkowskim-Ładyszem. Radość słowika wniosła Liza Lipitiuk – filigranowa postać z niezapomnianym sopranem, solistka Filharmonii Narodowej w Kijowie. Na fortepianie zagrał Jarosław Domagała, na akordeonie muzyk-instrumentalista Filharmonii Narodowej w Kijowie Oleksandr Ivanov, który zaszczepił miłość do muzyki swojemu synowi – ośmioletni Jarosław również wystąpił. Miłą niespodzianką okazali się małżonkowie – Natalia grająca na domrze i Volodymir Marunych grający na bajanie, będący dyrektorem artystycznym i dyrygentem 100 osobowego zespołu National Honored Bandurist Capella of Ukraina.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom za ten wyjątkowy, pełen wzruszeń i emocji koncert oraz naszej niezawodnej, wspaniałej publiczności.
Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch i Dyrektor MOK „Kamyk” Ewa Sowa życzyli Artystom,
by nie tracili wiary i nadziei w pomyślną, demokratyczną przyszłość swojej Ojczyzny.