Wieczornica z Hanką Ordonówną „Pieśnią do wolności”

„Pieśnią do wolności” – piosenki żołnierskie i nie tylko.
13.11.2022, niedziela, godz. 16.00
W programie: wspomnienia, listy, wiersze i niezapomniane piosenki ikony dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Anny Marii Adamiak (śpiew) i Roberta Kulasa (fortepian).
„Hanka i Anka” to unikatowy projekt Anny Marii Adamiak. W 2022 roku przypada 120 rocznica urodzin Hanki Ordonówny (1902-1950), która jest ikoną dwudziestolecia międzywojennego. „Piosenki Żołnierskie” to unikat, ponieważ tekst i muzykę napisała sama Hanka Ordonówna. Zbiór zawiera siedem piosenek pełnych tęsknoty za krajem, pełnych patriotyzmu. Anna Maria Adamiak otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co pozwoliło spełnić jej marzenie i nagrać płytę z „Piosenkami żołnierskimi”. Jest zafascynowana postacią Hanki Ordonówny, dotarła do jej pamiętników, listów, niepublikowanych zdjęć. Zebrała bardzo ciekawy materiał, który zaprezentuje na naszym koncercie słowno-muzycznym. Zaśpiewa nieznane piosenki żołnierskie oraz największe szlagiery takie jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Jesienna piosenka”…
Anna Maria Adamiak
Śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, pieśniarka, pedagog, muzykoterapeuta, wykładowca akademicki, Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stale poszerza swój repertuar. Z łatwością porusza się w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów wokalnych, interpretacyjnych. Współpracuje z orkiestrami, zespołami, instrumentalistami., aktorami, tak w kraju, jak i za granicą. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności.
Jest odznaczona, m.in. honorowym Złotym Liściem Retro za wykonawstwo i popularyzację muzyki dwudziestolecia międzywojennego w kraju i za granicą, nagrodami Jupiter za działalność artystyczną, Medalem Zasług „Ordre Souverain des Chevaliers du Faucon Blanc”( Francja), Srebrnym Pucharem na 31 April Spring Friendship Art. Festival ( Korea), Złotą Statuetką im. Stanisława Moniuszki za rozsławianie polskiej kultury operowej w kraju i za granicą ( Litwa).
Została wyróżniona Dyplomem „Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka”, nagrodą przyznawaną przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz odznaką „Przyjaciel Dziecka”, przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Występowała, m.in. w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Irlandii, Ukrainie, Litwie, Węgrzech ,Rumunii, Białorusi, Francji, Monako, Korei Północnej, Łotwie, Estonii.
Anna Maria Adamiak jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Ukończyła Wydział Wokalno–Aktorski, specjalność – śpiew solowy. Ukończyła także Akademię Świętokrzyską, gdzie uzyskała wykształcenie w zakresie wychowania muzycznego, pedagogiki. Odbyła Podyplomowe Mistrzowskie Studia Wokalne oraz Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Pieśni w Katedrze Kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Podyplomowe Studia Zarządzania Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej, w Polskiej Akademii Nauk, Muzykoterapię w Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Robert Kulas
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filii w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Krystyny Wachowskiej i Podyplomowych Studiów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył też studia prawnicze, podyplomowe Studium Zabytkoznawstwa i Konserwacji Zabytków w Toruniu oraz filozoficzne studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje i koncertuje ze śpiewakami i instrumentalistami z kraju i zagranicy. W 2012 Laureat Złotego Liścia Retro za propagowanie muzyki dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i za granicą.