Warsztaty Pruszkowskiego Uniwersytetu Dziecięcego

16 lutego odbyły się pierwsze w drugim semestrze warsztaty PUD.

Uczestniczy „Ścisłego historyka” poznali historię średniowiecznych fortec. Rozmawiali o technikach budowy zamków oraz twierdz i wykonali chemiczną, średniowieczną zaprawę murarską.

Uczestnicy „Badawczego biologa” dowiedzieli się, czy mózg ma zawsze rację. Poznali odpowiedzi na pytania, jak zbudowany jest mózg, ile waży, co to jest neuron i jak wygląda, jak wygląda mózg pod mikroskopem i jakie są różnice między mózgiem człowieka, a innych zwierząt. By udowodnić tezę, że mózg często wprowadza ludzi w błąd, zostały zaprezentowane różnego rodzaju iluzje optyczne, dźwiękowe i dotykowe. Uczestnicy wykonali pamiątkowe, papierowe czapeczki z rozrysowanymi płatami ludzkiego mózgu.

Uczestnicy „Sztuczek ze sztuką” poznali twórczość malarską Stanisława Wyspiańskiego. Dowiedzieli się, dlaczego porzucił farby olejne na rzecz pasteli i ile czasu potrzebował na namalowanie dzieła. Uczestnicy, próbując swoich sił w pastelach, wykonali pracę plastyczną – domalowali brakującą część jednego z dzieł polskiego artysty.