Festiwal Teatrów Dla dzieci

Festiwal Teatrów dla Dzieci

Interaktywny koncert familijny „Kalejdoskop Marzeń i Snów” Teatr Katarynka – 10.00 i 12.00  sala Widowiskowa

Tak potężnej dawki muzyki w Teatrze Katarynka jeszcze nie było! Najpiękniejsze piosenki z bajek Walta Disney’a w wykonaniu utalentowanych wokalistów przeniosą nas do magicznego świata baśniowych bohaterów. Dzięki muzyce odbędziemy podróż do mroźnej krainy Anny i Elzy, zobaczymy zaczarowany świat Pocahontas i odwiedzimy podwodne królestwo Małej Syrenki. Przygody bajkowych bohaterów przypomną nam to, co w życiu najważniejsze. Odważna Vaiana wyruszy w niebezpieczną żeglarską podróż, aby ocalić swoją wyspę przed zagładą, młody Herkules zmierzy się ze spiskiem i nienawiścią we własnej rodzinie, waleczna Merida pragnąc wolności przeciwstawi się utartym od wieków zwyczajom, a Aladyn przekona się, że czasem od spełnienia marzeń dzieli nas bardzo niewiele. Te i wiele innych postaci z baśni Disney’a zabiorą swoich słuchaczy w niezapomnianą muzyczną podróż pełną bajkowych przebojów.
Ich idealnym dopełnieniem będą kolorowe stroje naszych śpiewających aktorów, choreografia do każdej piosenki, imponująca scenografia, gra świateł podkreślająca nastrój oraz efekty specjalne potęgujące emocje tego wyjątkowego muzycznego widowiska.
Publiczność zachęcana jest do wspólnej zabawy pod sceną. Podczas finałowej piosenki zapraszamy część publiczności na scenę, rozdajemy instrumenty muzyczne i tworzymy orkiestrę. Widzów podczas koncertu odwiedzi również gość specjalny – Król Lew. Rekomendowany wiek od  3 roku życia. Uwaga: w spektaklu efekty świetlne i laserowe

Spektakl „W to mi graj!” Teatr Itakzagramy – 10.00 sala Audytoryjna                                                                                                                                           

„Paweł i Gaweł w jednym stali domu…” któż z nas nie zna tego wiersza Aleksandra Fredry, tak samo jak i opowieści o psotnej Małpie, która postanowiła wziąć kąpiel. Wszyscy pamiętamy, że zarówno dla Małpy, jak i dla dwójki niezgodnych sąsiadów zakończyło się to potopem.

Ale co było potem? I co by było gdyby to właśnie przez wybryki Małpki przez dom zamieszkiwany przez spokojnego Pawła i rozbrykanego Gawła przeszła powódź? Ktoś to musi przecież posprzątać… Tak więc cała trójka, mimo wzajemnych niechęci, wspomagana przez właścicielkę owego domu, zakasuje rękawy i wspólnie zabiera się do pracy, którą jednak ciężko będzie nazwać zwyczajnym sprzątaniem…
„W to mi graj!” to opowieść o tym, że „jak ty komu, tak on tobie” oznacza odpłatę także za wyświadczaną innym pomoc, że warto dać każdemu szansę, gdyż przy bliższym poznaniu może się okazać, ze tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli, a kiedy robi się coś wspólnie, nawet nieciekawe zadanie staje się dużo przyjemniejsze i łatwiejsze.
Centralnym elementem spektaklu są bajki Fredry, Mickiewicza i Słowackiego, z których dziś tak samo jak i kiedyś, płynie nauka dla młodego pokolenia, zaś zaprezentowanie ich w formie wpadających w ucho piosenek pomoże dzieciom lepiej zapamiętać wiersze i wypływające z nich morały.  Rekomendowany wiek od 5 roku życia.

Warsztaty „Którędy do dźwięku” Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych  4 grupy (do 25 os. każda ) w godzinach 10.00, 11.15, 12.30, 13.45     sala Baletowa

Niezwykłe autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem sensorów ruchu i partytur graficznych.

Przebieg warsztatów
Uczymy się tworzyć muzykę poprzez ruch i gest. W zasadzie robią to wszyscy muzycy. My jednak nie będziemy ani śpiewać, ani grać na instrumentach. Poszukamy dźwięków w inny sposób. Poszukamy ich poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. W każdym z tych obiektów ukryte są dźwięki. Znajdziemy sposób by je uwolnić. Będziemy mogli wówczas spacerować pomiędzy obiektami wyzwalając coraz to nowe zdarzenia dźwiękowe. Stąd już niedaleko do stworzenia utworu muzycznego. Wiemy jak pobudzać dźwięki, potrzebna nam zatem partytura. Tradycyjna partytura to książka z nutami na każdej stronie. Stronami naszej partytury będą mapy. Jakie mapy? Takie wyznaczające trasy pomiędzy obiektami na podłodze, mówiące nam którędy i w jaki sposób mamy dotrzeć do właściwego dźwięku. Czasami mapy każą nam iść ostrożnie, powoli. Czasami każą biec ile sił w nogach… Tak, tak, również w muzyce czas nie czeka! Gdy już nauczymy się je odczytywać, być może będziemy mogli tworzyć nowe, własne. Będziemy też gotowi na przyjście dyrygenta. A kiedy ten się pojawi, wykonamy najprawdziwszy, zakodowany w naszych nutach-mapach utwór muzyczny. I choć bez instrumentów staniemy się najprawdziwszą orkiestrą. Taką trochę rozbieganą…
Zawierają wprowadzenie do rytmu w muzyce, naukę „liczenia” miar w takcie, naukę obsługi sensorów i ćwiczenia czytania mapek. Na zakończenie wykonujemy utwór muzyczny z żywiołowo rozbieganym finałem. Jeśli na sali znajduje się publiczność (np. rodzice), również i ona może zostać wciągnięta w wykonywanie utworu.
Wiek dzieci : 5-12 lat  Czas trwania ok 45 min – 1 godz.

 

Projekt „Festiwal Teatrów dla Dzieci – Teatralne Święto dla Najmłodszych” jest finansowany ze środków Miasta Pruszkowa w ramach Budżetu Obywatelskiego – VII edycja 2023.

Wejściówki dostępne od 20 marca od godziny 9.00 na stronie www.mok-kamyk.pl/bilety

Miejsce: sala audytoryjna i sala widowiskowa MOK Kamyk
ul. Bohaterów Warszawy 4 | Pruszków