Koncerty przy Tężni – „Warszawska Orkiestra Sentymentalna”

Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

Sobota, 2.07.2022, godz. 18.00

Miejsce: przy Tężni Miejskiej w Parku Kościuszki w Pruszkowie

Projekt „Letnie koncerty przy Tężni Miejskiej w Parku Kościuszki (Sokoła)” jest finansowany ze środków Miasta Pruszkowa w ramach Budżetu Obywatelskiego – VI edycja 2022

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka nieustannie inspirują. Orkiestra wybiera to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Muzycy zachowują styl i ponadczasowy urok tych melodii, dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Wykonują wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy. Zadebiutowali na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później – dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu 2 Polskiego Radia – ukazał się debiutancki album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku płyta „Umówmy się na dziś” otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym majowym wyróżnieniem dla debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, że jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016. Dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, więc muzycy regularnie go zgłębiają, czego owocem jest drugi album „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua 7 października 2017 roku. Dyskografia orkiestry w ostatnim czasie dynamicznie się rozszerza. W grudniu trafił na rynek „Śpiewnik kolędowy”. Udało się na nim zaaranżować i nagrać repertuar w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne, a także czerpiąc z polskiej muzyki tradycyjnej. W listopadzie 2018 roku do rąk słuchaczy trafił album „Płyń Wisełko”. Piosenki, które się tam znalazły opowiadają o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach, dramatach, poświęceniu, tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach.