Noc Muzeów 2021 w „Kamyku”

Szanowni Państwo,

naszą propozycją na tegoroczną edycję „Nocy Muzeów” jest wystawa prac Justyny Mańkowskiej – absolwentki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie będzie miało miejsce 15 maja 2021 roku w naszej siedzibie (ul. Bohaterów Warszawy 4) w godzinach 18:00-22:00. Oprawę muzyczną zapewni pianista Michał Śniadowski.

Poniżej zamieszczamy treść manifestu artystki będącego jednocześnie opisem wystawy pt. „Galeria Toaletowa”:

MANIFEST.

Cykl portretów toaletowych, to mój protest wobec przejęcia instytucji Galerii, przeznaczonej niegdyś tylko dla Sztuki. Zawładnięcie jej dla dochodowych obiektów handlu i komercji, tworzących groteskowo brzmiące Galerie Handlu, Fitnessu, Pieczywa itp.

Przejęcie Galerii przez biznes sprawiło, że sztuka przestała być czymś wyjątkowym. W biegu za modą i komercją zapragnięto tego co powszechne i pospolite, powtarzalne i nietrwałe. Zamienniki sztuki można znaleźć w typowych sklepach – zlikwidowano więc wiele znanych Galerii Sztuki uznając je za niedochodowe.

Ten manifest to moja dezaprobata w sprawie zanikania koegzystencji człowieka ze sztuką.

To też protest współczesnego artysty i człowieka – odbiorcy sztuki przeżywającego pandemię i izolację. Co za tym idzie przeżywającego alienację i ograniczenie do tego co elementarne i egzystencjalne.

W czasach  pandemii sztuka przegrywa. Pozostaje to co niezbędne i konieczne jak na przykład toaleta…

Prezentuję więc Państwu naszą toaletę, rysunki przedstawiają moich domowników uchwyconych w trakcie codziennych ablucji. Mam nadzieję, że zaprezentowanie tych prac, uczyni z nich w oczach Państwa dzieła sztuki, a sam obiekt kultury – Galerią.

Justyna Mańkowska

 

—————– O ARTYSTCE ————–

Justyna Mańkowska, absolwentka ASP Wrocław, dyplom u prof. Dymitrowicza.
Malarka, która świetnie odnajduje się w działaniach artystycznych, również tych o charakterze performance.
Z zamiłowania i przekonania portrecistka, ciekawa wszystkiego, poszukując duchowości w sztuce odnalazła ją w ikonach, których pisaniu się oddała. Dzieli się tą pasją na Warszawskim Solcu, gdzie prowadzi warsztaty pisania ikon.
Zafascynowana pięknem Polski, jej historią, wiarą i tradycją tworzy obrazy, również w tej tematyce. Wystawy w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Nysie, Pruszkowie, Barlinku.
Autorka scenografii teatralnych i lalek dla działającego w MOK teatru „Maska”.
Realizuje się jako niestrudzona organizatorka warsztatów dla dzieci. Prowadzi je między innymi w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Od 11 lat z zaangażowaniem działa w „Kamyku”, prowadząc „Warsztaty ze Sztuką”.