Pruszkowski Uniwersytet Dziecięcy – 16.05.2020

WARSZTATY BIOCHEMICZNE

„Genialni architekci” – zwierzęta to niezwykli architekci. Okazuje się, że kopią, murują, sklejają, splatają a nawet zszywają. Bez nowoczesnych i skomplikowanych narzędzi tworzą podziemne korytarze, napowietrzne zamki, więzienia czy potężne drapacze chmur. Co więcej często meblują swoje mieszkania. Pokarzemy które ze zwierząt stały się inspiracją dla całych pokoleń „ludzkich” architektów.

WARSZTATY ASTRONOMICZNE

„Teleskop bez tajemnic” – eksperymenty z soczewkami, lustrami i pryzmatami, dzięki którym będzie można poznać podstawy optyki, a więc, m.in. zasadę działania teleskopów. Uczestnicy samodzielnie wykonają prosty przyrząd optyczny – spektroskop lub filtr do bezpiecznego oglądania Słońca, który będzie można wziąć ze sobą, jako pamiątkę. Integralną częścią warsztatów będzie obserwowanie Słońca (lub innego oddalonego obiektu w przypadku zachmurzenia) przez teleskop.

WARSZTATY SZTUCZKI ZE SZTUKĄ

„Wielcy artyści – Owocowy Giuseppe Arcimboldo” – cykl warsztatów poświęcony artystom. Każde z zajęć opowiada o jednym ze sławnych malarzy, rzeźbiarzy czy architektów. Podczas zajęć sprawdzimy jakie historie zamykali w obrazach i rzeźbach, poznamy najprzeróżniejsze techniki, sposoby oraz tajemnice ich twórczości. Wybierzemy wspólnie nasze ulubione dzieła sztuki! Giuseppe Arcimboldo – włoski, manierystyczny malarz, znany z dość nietypowych portretów, które po dziś dzień zadziwiają. Bo czy można namalować portret składający się z książek czy owoców? Arcimboldo udowadnia, że tak. My też taki spróbujemy zrobić.
Praca plastyczna: uczestnicy warsztatów wykonują swoje dzieło według prac Arcimboldo. Wykorzystamy krepinę, plastelinę, kolorowe kartki, ozdobne dziurkacze, sztuczne kwiaty.