Artystyczne ferie w „Kamyku”. Warsztaty z wyobraźnią 28.01. – 8.02.2019 dla dzieci w wieku 6-12 lat

,,Warsztaty z Wyobraźnią” 28.01 – 08.02.2019 r.

REGULAMIN FERII ZIMOWYCH 2019 roku >>

KARTA ZGŁOSZENIOWA >>

PROGRAM ARTYSTYCZNYCH FERII W ,,KAMYKU”>>

I TYDZIEŃ

28.01 PONIEDZIAŁEK

10:00 – 11:30 Skrzaty zimowe – autorskie warsztaty pod kierunkiem Aliny Pyrak
Zimowe skrzaty to maskotki wykonane bez szycia, wszystko opiera się na umiejętnym wiązaniu odpowiednich elementów. Całość skrzata jest wykonana na bazie skarpety zimowej, nos to cienka pończoszka a wypełnienie jest połączeniem ryżu lub kukurydzy z wypełniaczem poliestrowym.
Dodatkowo gruba włóczka, która ma zastosowanie w pomponie, włosach i brodzie. Oczywiście dla spersonalizowania swoich skrzatów dzieci będą mogły użyć kolorowych wstążek, samoprzylepnych dodatków i innych drobiazgów.

11:30 – 13:00 Spotkanie muzyczne z rytmem i piosenką – ,,Z kopyta kulig rwie”
Zabawa muzyczno – rytmiczna z nauką piosenki.

30.01 ŚRODA

10:00 – 11:30 Wesołe bałwanki – autorskie warsztaty pod kierunkiem Aliny Pyrak
Praca plastyczna, której głównym celem jest pobudzenie kreatywności i wyobraźni dzieci podczas rysowania i wycinania bałwanków. Warsztaty podzielone są na dwa etapy, pierwsze zadanie, jakie dzieci wykonują to odrysowywanie kółek, a następnie wycinanie i ozdabianie w taki sposób, żeby docelowo każde dziecko wykonało swojego bałwanka „z lotu ptaka” . Różnorakie dodatki jak czapka, szalik czy inne akcesoria nadadzą indywidualnego charakteru pracy.
Etap drugi to praca plastyczna, która jest połączona z ukrytym efektem – niespodzianką . Dzieci
w odpowiedni sposób przygotowują kartkę, na której rysują bałwanka, anatomia bałwanka jest już w etapie pierwszym wytłumaczona, dzieci mają za zadanie dorysować w odpowiednim miejscu , co bałwanek skrywa pod śniegiem. Wyobraźnia i humor jak najbardziej będzie doceniona w momencie rozłożenia bałwanka. Jest to zabawny element, który pozwala dzieciom na dużą dowolność, a ograniczeniem jest tylko zewnętrzny kształt bałwanka.
Efekt końcowy to nie tylko praca plastyczna, ale także dobre ćwiczenie, na którym można dzieciom pokazać cechy zewnętrzne widoczne i te skryte, które nie zawsze zauważamy.

11:30 -13:00 Warsztaty teatralno – literackie cz. I
Zapraszamy do świata bajek: „Brzydkie kaczątko”- czytanie bajki z podziałem na role, wykonanie z kartonu scenografii, która odgrywać będzie dużą rolę w przedstawieniu. Prezentacja bajki.

01.02 PIĄTEK

10:00 -13:00 Warsztaty teatralno – literackie cz.II (Podział na grupy we współpracy
z p. J.Janasikiem) Czy znasz legendę o Smoku Wawelskim ?
Rozmowy o aktorstwie i interpretacji tekstu literackiego. Inscenizacja legendy w wykonaniu dzieci.
Prowadzenie Marzena Kozłowska

11:00 – 13:00 Spotkanie muzyczne z piosenką – ,,Zimowa muzyczka” (Podział na grupy
we współpracy z p. M.Kozłowską)
Puszysty Bałwanek zaprasza do tańca zająca, borsuka i wronę, mieszkańców zaczarowanego lasu.

II TYDZIEŃ

04.02 PONIEDZIAŁEK
10:00 – 13:00 Warsztaty teatralno-literackie cz. III (Podział na grupy we współpracy
z p. J.Janasikiem)
Co to znaczy od deski do deski? Co ma wspólnego wosk i kamień z książką? Jak były nagrywane
pierwsze audiobooki. Wszystkiego tego dowiesz na naszym spotkaniu.
Myślisz, że wiesz jak wygląda książka? Zaskoczymy Cię!
Prezentacja i opowieść o książce – Sylwia Łysik
W dalszej części warsztatów: ,,Bohaterowie historii Polski” – na podstawie książki Macieja
Leszczyńskiego ,,Czy wiesz kto to jest” oraz wierszy Władysława Bełzy poznamy postaci polskich królów, artystów, naukowców …
Następnie każde dziecko będzie miało okazję podjąć próbę stworzenia własnej , ilustrowanej obrazami książki z przesłaniem.

11:00 – 13:00 Spotkanie z muzyczne z rytmem i piosenką
,,Pojedziemy dziś na sanki” (Podział na grupy we współpracy z p. M.Kozłowską)
Jak możemy ładnie śpiewać – rymowanka układanka – ćwiczenia na sylabach ko-le, ko-li

06.02. ŚRODA
10:00 – 13:00 Warsztaty Animacji Filmowej – poklatkowo
Parada papierowych zwierząt – Uzbrojeni w kredki, kolorowy papier i nożyczki z niewielką pomocą
pioniera kinematografii, twórcy zoopraksiskopu – XIX wiecznego fotografa Eadwearda Muybridge – stworzymy film! Animowaną paradę zwierząt! A że to wesoła parada zwierząt, to zewsząd będą dochodziły odgłosy naszych bohaterów. Uczestnicy zajęć na chwilę przemówią głosem słonia, konia, kota – a wszystkie te głosy nagramy. Jeszcze montaż i… film gotowy!
Prowadzenie Magdalena Bryll – absolwentka Szkoły
Filmowej w Łodzi, wykładowca, pasjonatka animacji

08.02 PIĄTEK
10:00-11:00 Prezentacja filmu wykonanego przez uczestników ferii podczas warsztatów Animacji Filmowych.

11:00 -13:00 Zakończenie ferii ,,Bal karnawałowy – orkiestra walca już gra”.
Zapraszamy na bal z bohaterami różnych bajek.